Polskie realia windykacji 
(2007-05-22) Fundusze Europejskie

wróć do listy artykułów

Trzy pytania do Rafała Szcześniaka, prezesa firmy Pretorius.


Jak ocenia pan stopień profesjonalizmu polskich firm windykacyjnych? Jak zweryfikować jakość usług takich firm?

- Szacunki mówią o ok. 400 firmach windykacyjnych działających w Polsce, ale czołówka to około 20 firm i o tych można powiedzieć, że są profesjonalne. Przedsiębiorca, który jest zainteresowany współpracą bez trudu wyłowi te firmy dzięki Internetowi, mediom piszącym o finansach, rekomendacji organizacji biznesowych, np.: BCC, KPF (Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych ), PKPP Lewiatan. Jakość usługi najlepiej może zweryfikować krótkoterminowa umowa pilotażowa, która pozwoli określić oczekiwania przedsiębiorstwa i realne możliwości firmy windykacyjnej. Pomocne w wyborze oczywiście mogą być referencje, nagrody, certyfikaty oraz szczególnie cenne są rekomendacje innego przedsiębiorcy, który posiada doświadczenia ze współpracy z firmą windykacyjną.


Jaki jest odbiór społeczny windykatorów? Czy korzystanie z usług firm windykacyjnych nie pogarsza relacji biznesowych między przedsiębiorcami a ich kontrahentami?

- Firma Pretorius zleciła marketingowe badanie rynku windykacyjnego w Polsce i faktycznie jednym z zastrzeżeń respondentów do windykatorów jest obawa o pogorszeniu relacji biznesowych w wyniku ich mało profesjonalnych działań. Niestety takie przypadki się zdarzają, ale często na własną prośbę wierzyciela, który decydując o wyborze firmy windykacyjnej kieruje się głównie ceną usługi. To znana zależność "niska cena - niska jakość". Warto przyłożyć większą rangę do takiego wyboru, wtedy gwarancje skuteczności, ale i poszanowania prawa są dużo większe. Część firm windykacyjnych - związanych z KPF - stosuje tzw. zasady dobrych praktyk, czyli zbiór profesjonalnych reguł windykacyjnych. Jest to zapewne gwarancja wysokiej jakości usługi.


Czy przy tak dużej konkurencji w branży firmy windykacyjne powinny zacząć stosować wartości dodane? A jeśli tak, to jakie?

- Profesjonalna firma windykacyjna bezwzględnie musi posiadać w ofercie wartości dodane, np. usługę prawną i reprezentowanie w sądach swojego kontrahenta, licencjonowana usługa detektywistyczna, która umożliwia poszukiwanie majątku dłużnika lub często poszukiwanie samego dłużnika. Poza tym istotne są szkolenia dla chociażby przedstawicieli handlowych, którzy mają zadania windykacyjne.


Łukasz Świącki

wróć do listy artykułów
wróć na stronę główną

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich finansów

Pretorius - Kalkulator

Sprawdź czy nie tracisz każdego dnia

Należymy do organizacji:

Strona główna | Bezpieczne finanse | Licytacje | O firmie | Kariera | Kontakt