Świętokrzyskie nagrody Novator dla liderów innowacyjności 
(2012-05-18) Gazeta Wyborcza

wróć do listy artykułów

Statuetkami Novator 2011 Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach uhonorowała w piątek firmy z regionu świętokrzyskiego, które zrealizowały w minionym roku najlepsze przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali.


Kapituła nagrody, złożona z ekspertów różnych dziedzin gospodarki i nauki, uhonorowała: Zakład Produkcji Urządzeń Elektroenergetycznych z Włoszczowy, Odlewnię Żeliwa Fanslud z Końskich, spółkę BIO-MED z Kielc, Elpoeko z Połańca, Pretoriusa z Kielc, zakład napędów i energoelektroniki Politechniki Świętokrzyskiej oraz Eolisa z Kielc. Ponadto nagrodzono powiat ostrowiecki i Urząd Gminy w Nowej Słupi.

Jak podkreślił prezes Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (SIPH) Ryszard Zbróg, "kto nie wprowadza innowacji - stoi w miejscu i w konsekwencji z coraz dalszej perspektywy ogląda +plecy+ konkurentów". Statuetka Novator to wyraz uznania dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw woj. świętokrzyskiego za działania innowacyjne w produkcji, usługach i współpracy nauki z przemysłem, a także nagroda za innowacyjność dla lokalnych samorządów - wyjaśnił.

Zakład z Włoszczowy otrzymał statuetkę za trójfunkcyjny łącznik izolacyjny średniego napięcia, Fanslud - za uruchomienie nowoczesnej, zautomatyzowanej linii wytwarzania drogowych odlewów żeliwnych nowej generacji, a BIO-MED - za produkcję ekologicznego paliwa PAL. Wodociągi Kieleckie nagrodzono za rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Sitkówce, Elpoeko - za wprowadzenie na rynek nowej technologii uzdatniania mieszanki popiołowo-żużlowej ze składowiska odpadów Elektrowni Połaniec, zaś Pretoriusa - za teleinformatyczną platformę wymiany danych i ochrony finansów.

Zakład napędów i energoelektroniki Politechniki Świętokrzyskiej i spółka Eeolis dostały Novatora za projekt technologii do czyszczenia powierzchni, zwłaszcza urządzeń elektrycznych pod napięciem. Z kolei powiat ostrowiecki uhonorowano za nowoczesną siedzibę Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich, a Urząd Gminy w Nowej Słupi - za rewitalizację terenów dymarkowskich.

Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej przypadł Novator i miano "lidera innowacyjności" za opracowywanie i wdrażanie nowych technologii dla przemysłu, zaś Świętokrzyskiemu Centrum Innowacji i Transferu Technologii przyznano statuetkę i tytuł "promotora innowacji" za liczne projekty i inicjatywy dotyczące nowych technologii oraz przekazu wiedzy.

Ponadto Stowarzyszenie Delta z Ostrowca Świętokrzyskiego ogłoszono "animatorem gospodarki" za stworzenie warunków dla dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości w gminie Bałtów, a student V roku Politechniki Świętokrzyskiej Wojciech Sadkowski, autor projektu "silnika cieplnego Stirlinga" - zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym - został uznany za "młodego novatora".

SIPH zrzesza ponad 150 firm, które zatrudniają ok. 14 tys. osób. Działa od 22 lat na rzecz wzrostu konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, świadcząc usługi doradcze, szkoleniowe, informacyjne i finansowe.
(PAP)

wróć do listy artykułów
wróć na stronę główną

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich finansów

Pretorius - Kalkulator

Sprawdź czy nie tracisz każdego dnia

Należymy do organizacji:

Strona główna | Bezpieczne finanse | Licytacje | O firmie | Kariera | Kontakt