Prewencja – windykacja - ubezpieczenie 
(2009-12-01) Solidna Firma

wróć do listy artykułów
Z Przemysławem Kozłowskim, prezesem Zarządu firmy Pretorius, rozmawia Radosław Ostrowicz.Na stronach internetowych waszej firmy przeczytałem hasło „Nie ma straconych pieniędzy”. Co ono oznacza? Czy to, że Pretorius mający podtytuł Bezpieczne Finanse jest bardzo skuteczny w windykacjach należności? Jeśli tak, to proszę powiedzieć, jak to robicie. A także czym się różnicie od innych firm windykacyjnych, o których opinie bywają różne?


- Jesteśmy skuteczni, tak - może o tym świadczyć nasza długoletnia obecność na rynku oraz zakończona sukcesem obsługa nawet wierzytelności bezskutecznych po umorzeniach komorniczych. Staramy się zagwarantować naszym klientom bezpieczeństwo finansowe oparte na połączeniu kilku usług będących w naszej ofercie (prewencji - windykacji - ubezpieczeniu). Klienci mogą zlecić sprawdzenie kontrahentów przed rozpoczęciem współpracy lub zwiększeniem limitów kredytowych. Mogą zlecić windykację, a w przypadku braku jej skuteczności wypłacane jest odszkodowanie.

Wyróżnia nas windykacja terenowa, jaką realizujemy poprzez sieć naszych współpracowników na terenie całego kraju. Staramy się walczyć ze stereotypowym postrzeganiem firm naszej branży. Będąc członkiem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, organizacji skupiającej między innymi banki, staliśmy się sygnatariuszem Kodeksu Dobrych Praktyk - swoistego rodzaju kodeksu etycznego. Spółka posiada certyfikat KPF Już 3 rok. Przynależności do organizacji takich jak BCC, Lewiatan czy nagrody takie jak Solidna Firma są gwarantem jakości i standardów jakie stosujemy.


Windykacje to tylko jeden z kierunków waszej działalności i może nawet nie najważniejszy. Proszę więc o bliższe przedstawienie waszej firmy.


Firma Pretorius istnieje na rynku od roku 2004 początkowo jako firma dedykowana do obsługi windykacyjnej spółek Grupy Kolporter, a później również klientów spoza grupy. Doświadczenie sięga jednak lat wcześniejszych, kiedy stworzono dział windykacji w ramach spółki Kolporter SA. Obecnie Pretorius proponuje nie tylko usługi windykacyjne, ale również świadczy usługi w zakresie przygotowania raportów wiarygodności gospodarczej, doradztwa prawnego, ubezpieczenia wierzytelności, usług detektywistycznych, monitoringu wierzytelności, konsultingu finansowo prawnego, szkoleń wewnętrznych i obrotu wierzytelnościami. Za część z tych usług spółka została dwukrotnie uhonorowana Medalem Europejskim nadawanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Jesteśmy, więc w stanie zapewnić kompleksowość obsługi wierzytelności, poczynając od prewencji, a kończąc na obsłudze prawnej lub zaoferować wybrane usługi, jakie mogą zainteresować klienta w ramach jego procedur.


Podczas regionalnego finału siódmej edycji Programu Solidna Firma w Kielcach, zaprezentował pan Pretoriusa uczestnikom jako firmę, która w okresie kryzysu może pomóc. Na czym ta pomoc mogłaby polegać?

W dobie kryzysu i poszukiwania środków finansowych warto zapewnić sobie bezpieczeństwo zapłaty, uregulowania należności za sprzedany towar czy wykonaną usługę. Możliwość odzyskania przeterminowanych należności może być doskonałym uzupełnieniem zapotrzebowania na środki niezbędne do dalszego funkcjonowania. Proponuję zwrócić uwagę na poszukiwanie środków w należnościach. Warto również pamiętać o weryfikacji klientów przed zwiększeniem im limitów kredytowych w dobie grożących upadłości i likwidacji firm. Może dochodzić do przesunięć majątkowych mających na celu zabezpieczenie interesów osób fizycznych. Nasza oferta jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania, jakie stawia przed naszymi klientami rynek w okresie kryzysu oraz doprowadzić do minimalizacji ryzyka obrotu handlowego. Uczestnicy Programu Solidna Firma mogą liczyć na indywidualne i kompetentne podejście do ich potrzeb. Pretorius pozostaje do dyspozycji.
wróć do listy artykułów
wróć na stronę główną

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich finansów

Pretorius - Kalkulator

Sprawdź czy nie tracisz każdego dnia

Należymy do organizacji:

Strona główna | Bezpieczne finanse | Licytacje | O firmie | Kariera | Kontakt